İletişim Hattı +90 (272) 512 51 39
Haberler

İŞKUR İşbaşı Eğitim Programları Yenilendı

  • 01.09.2022
  • sandiklitso


Yapılan yeni düzenleme ile, işverenler en az 5 sigortalı çalışana sahip olmaları, programa katılanların en az yüzde 70'ini 60 günden az olmamak üzere program süresinin en az 3 katı kadar süreyle istihdam etme taahhüdünde bulunması halinde aşağıdaki şartlar dahilinde istihdam teşviklerinden “İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMINDAN” faydalanabileceklerdir.
Yenilenen Aktif İşgücü Yönetmeliğine göre İşbaşı Eğitim Programı için işçi ve işyeri için aranan şartlar şu şekildedir; 
İşyeri için aranan şartlar;
- En az 5 sigortalı çalışanı olmak
- İŞKUR'a kayıtlı olmak.Katılımcıların en az yüzde 70'inin 60 günden az olmamak üzere program süresinin en az 3 katı kadar süreyle istihdamını taahhüt etmek. 
İşçi için aranan şartlar;
- İŞKUR'a kayıtlı işsiz olmak,15 yaşını tamamlamış ve İşverenin birinci veya ikinci derece kan hısmı veya eşi olmamak
- Emekli olmamak. Programa başladığı tarihten önceki 1 yıl içerisinde program düzenlenecek işverene ait vergi numarası altında yer alan işyerlerinde sigortalı olmamak
- İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmak.
Program Süresi
- Program süresi bilişim ve imalat sektörlerindeki iş yerleri için en fazla 6 ay uygulanacak, diğer sektörler için ise en fazla 3 ay olarak belirlenmiştir. 
- Program süresi boyunca işverenler ÜCRET, VERGİ VE SGK PRİMİ ÖDEMEYECEKLERDİR
 
İş ve SGK
- Emeklilikte yaş dışında diğer şartları taşıyanların kıdem tazminatı gün hesabında son 1260 gun şartına bakılmaz. Tüm hizmetler toplanır.
  • İŞKUR   İşbaşı Eğitim Programları Yenilendı

Sandıklı Ticaret ve Sanayi Odası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam
Whatsapp ile İletişime Geç
İletişim Tercihi