İletişim Hattı +90 (272) 512 51 39
Sandıklı Ekonomisi

Sandıklı Ekonomisi

 

Sandıklı, Hocalar ve Kızılören nüfuslarının büyük bir çoğunluğu çiftçilikle geçinmektedir. Başta patates olmak üzere, hububat, haşhaş, pancar başlıca yetiştirilen ürünlerdir. Bunun dışında son yıllarda Sandıklı’da 2 milyon metre kareye yakın teknolojik Jeotermal Seralar kurulmuş durumdadır. Bu seralarda metre karede yıllık 50-60 kg arasında salkım domates yetiştirilmektedir.

İlçemiz Organize Sanayi Bölgesi’nde 37 adet parselden 35 adeti tahsis edilmiştir. 13 Tane faal işletme bulunmaktadır. Diğer parsellerde inşaatlar devam etmektedir.

Sandıklı ilçesi Tarım Makinaları konusunda ülkede söz sahibi firmalara sahiptir. Ayrıca bir adet patates ağırlıklı olmak üzere dondurulmuş gıda fabrikası da bulunmaktadır. Bunun dışında patates püresi, dilimlenmiş patates, koçanda süt mısırı, pancar gibi ürünlerin hazırlanması ve paketlenmesini yapan bir fabrika da bulunmaktadır.

                Ekonominin ana aktörlerinden birisi de yaklaşık 3.800 yatak kapasitesine sahip olan Hüdai Kaplıcaları sayesinde termal turizmdir. Son yıllarda termal turizmine, spor takım kampları ve Akdağ dolayısı ile doğa turizmi de eklenmiştir.

Mermer ocakçılığı sektöründe de gelişmeler dikkat çekmektedir.

Enerji alanındaki faaliyetlerin artışıda dikkat çeker duruma gelmiş olup güneş,rüzgar ve biyokütle enerjisi santrali yatırımları vardır.

 

 

Sandıklı

Sandıklı Ticaret ve Sanayi Odası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam
Whatsapp ile İletişime Geç
İletişim Tercihi